E-Rejestracja

EuroMedic

Embolizacja tętnic gruczołu krokowego

Embolizacja tętnic gruczołu krokowego

Dnia 3 marca 2015 roku po raz pierwszy w Polsce wykonany został zabieg embolizacji tętnic gruczołu krokowego u pacjentów cierpiących na łagodny przerost prostaty. Zabieg został przeprowadzony przez zespół chirurgów naczyniowych i radiologów interwencyjnych Szpitala Euromedic w Katowicach, przy współudziale prekursora metody Dr Hugo Rio Tinto z Lizbony. W szkoleniu uczestniczyli lekarze z Czech oraz kilku ośrodków z kraju.

Dr Hugo Rio Tinto pracuje na co dzień w wiodącym na świecie ośrodku stosującym tą metodę. Przeprowadził już 1000 takich zabiegów, których skuteczność przewyższa inne stosowane dotąd metody.

Zabieg rożnie się zasadniczo od stosowanych powszechnie zabiegów polegających na przezcewkowej resekcji przerosłego gruczołu. Do gruczołu dociera się drogą wewnątrznaczyniową wprowadzając do tętniczek gruczołu drobne cząsteczki powodujące ich zatkanie, czyli embolizacje. W wyniku tego dochodzi do ograniczenia ukrwienia przerosłej prostaty i jej zmniejszenie. Znika tym samym przyczyna ucisku na drogi odprowadzające mocz z pęcherza moczowego.

Zabieg nie upośledza czynności seksualnych, nie powoduje powikłań w zakresie cewki moczowej i ejakulacji wstecznej. Zabieg jest małoinwazyjny i może być stosowany u pacjentów w wieku podeszłym, również ze schorzeniami kardiologicznymi, miedzy innymi po implantacji rozruszników serca. Skuteczność zabiegu oceniana jest na ponad 70 % a efekt zabiegu występuje już w pierwszych dniach po nim. Pobyt w szpitalu to zaledwie jeden dzień.