23 listopada odbyła się w Katowicach konferencja naukowa „Cukrzyca – wyzwanie interdyscyplinarne” w Katowicach. Do udziału w konferencji zaproszono lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrów, diabetologów oraz specjalistów innych dziedzin, którzy spotykają się w swojej codziennej pracy z pacjentami chorymi na cukrzycę.
Organizatorem wydarzenia był Szpital EuroMedic w Katowicach oraz Fundacja Hope. Konferencja objęta była honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka oraz Klastra Przyjazna Przychodnia.
Profesor Przemysława Jarosz-Chobot, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii wskazywała w swoim wystąpieniu na istotę zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jako podstawy określenia celów w leczeniu cukrzycy.
Z kolei Profesor Władysław Grzeszczak, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił znaczenie skutecznej i nowoczesnej terapii cukrzycy typu 2 w odniesieniu do schorzeń pozostałych narządów, a w szczególności nerek.
Wykładowcy zgodnie potwierdzili ważną rolę współpracy lekarzy wielu dyscyplin oraz rolę edukacji w walce z cukrzycą. – W stawianiu pierwszej diagnozy, a później w prowadzeniu leczenia pacjentów chorych na cukrzycę niezwykle istotna jest rola lekarzy różnych specjalności – mówił dr Tomasz Ludyga, właściciel szpitala EuroMedic.
Konferencja skupiła lekarzy, którzy w swojej codziennej pracy spotykają się z pacjentami chorymi na cukrzycę. Udział w spotkaniu wzięli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrzy, okuliści, angiolodzy, diabetolodzy, dietetycy i rehabilitanci.
Profesor Andrzej Lekston w swoim wykładzie mówił o wpływie cukrzycy na chorobę wieńcową oraz wskazywał na skuteczne metody rewaskularyzacji, czyli poszerzenia i udrożnienia zwężonego naczynia krwionośnego. Kwestie terapii stopy cukrzycowej poruszył w wystąpieniu dr Konrad Mohnike z Niemiec.
Z kolei dr hab. Michał Kukla wygłosił wykład na temat jednej z przyczyn cukrzycy, jaką jest przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C. Zaburzenia mechaniki stopy w przebiegu cukrzycy były tematem wykładu dr Mariana Simki. O powikłaniach okulistycznych mówiła dr Ewa Nita, natomiast dr Alina Strzała-Kłeczek wskazywała na metody leczenia cukrzycy u dzieci oraz na stosowanie nowych leków.
Cukrzyca została uznana za pierwszą epidemiczną chorobę niezakaźną, a wskaźniki przyrostu osób chorych z roku na rok są szokujące – powiedziała Strzała-Kłeczek. – Kluczową kwestią w walce z tą chorobą jest prowadzenie zdrowego trybu życia, stałe monitorowanie poziomu cukru i podjęcie leczenia farmakologicznego – dodaje diabetolog.
Podczas konferencji odbyła się uroczystość wręczenia statuetek „Serce dla EuroMedic”. Wyróżnienia otrzymali: prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot, śląski Konsultant Wojewódzki w dziedzinie diabetologii, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Eugeniusz Budniok, wiceprezes Zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Katowickiej BCC oraz prof. dr hab. n. med. Władysław Grzeszczak Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Konferencji towarzyszyła akcja bezpłatnych badań przesiewowych. Oprócz mierzenia poziomu cukru, badano ciśnienie i obliczano wskaźnik masy ciała – BMI oraz oraz WHR – stosunek talii do bioder, który pozwala ocenić otyłość brzuszną zwiększajacą ryzyko wystąpienia cukrzycy. Na podstawie przeprowadzonych badań, porad udzielał edukator diabetologiczny.
Cukrzyca jest chorobą, która wynika z niedoboru jednego z kluczowych hormonów naszego organizmu – insuliny. Niedobór hormonu prowadzi do licznych zaburzeń i objawia się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomu glukozy prowadzi do ostrych powikłań, które dotyczą wielu narządów, m.in. serca i naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów.
Według ostatnich danych, liczba osób chorujących na cukrzycę w naszym kraju wynosi już 3 miliony, z czego 1/3 osób nie wie, że choruje.