Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala EuroMedic działa od 2009 roku. To pierwszy niepubliczny oddział świadczący całodobową opiekę nad pacjentami z chorobami tętnic i żył. Od samego początku nasz oddział włączony jest w system dyżurów ostrych chirurgii naczyniowych dla 4 miast województwa śląskiego , Oddział świadczy pełny zakres zabiegów endowaskularnych śródnaczyniowych czyli udrażniania naczyń sposobami mało inwazyjnymi przy pomocy angioplastyki oraz zakładaniem stentów.
Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala Euromedic wykonuje również w pełnym zakresie zabiegi tradycyjne od zabiegów tętniaków aorty brzusznej, tętnic szyjnych, bajpasów obwodowych, leczenia żylaków kończyn dolnych. Oddział może poszczycić się wykonaniem 50 bardzo skomplikowanych zabiegów leczenia tętniaków aorty brzusznej
z wprowadzeniem stentgraftów czyli protez wewnątrznaczyniowych zapobiegających skutkom pęknięcia tętniaka oraz znakomitymi wynikami leczenia pacjentów z miażdżycą zagrożonych utratą kończyn dolnych. Liczba amputacji w ciągu ostatnich lat wyniosła poniżej procenta przypadków.
Również w działaniu dotyczącym operacji na tętnicach szyjnych wykonywanych w klinice, głównie metodami śródnaczyniowymi z implantacją założenia stentów osiągnęliśmy znamienity, światowy wynik – około 1 procenta powikłań udarowych w przebiegu leczeniu. W piśmiennictwie światowym za wynik bardzo dobry uznaje się leczenie na poziomie 5/6 procent.
Dla pacjentów z chorobami żył kończyn dolnych, czyli żylaków szpital oferuje pełny zakres metod tradycyjnych i leczenie z użyciem lasera i krioterapii dzięki którym unika się usuwania najmniej komfortowego wyrywania i wyciągania żyły.
W Oddziale Chirurgii Naczyń prowadzone są badania naukowe nad nowymi technologiami wprowadzanymi do leczenia pacjentów. Od 2009 roku badamy schorzenie określane w nomenklaturze medycznej jako przewlekła mózgowo-rdzeniowa niewydolność żylna.
Schorzenie to dotyczy żył szyjnych i kręgowych, które w sposób nieprawidłowej budowy i funkcji upośledzają odpływ krwi z tak ważnego organu jak nasz mózg.
Zespół pod kierownicy doc. hab. Mariana Simki i w kooperacji z kilkudziesięcioma ośrodkami w USA i Europie i na Bliskim Wschodzie prowadzi badania mające na celu zidentyfikowanie czy ta patologia ma przełożenie na rozwój schorzeń centralnego układu nerwowego takich jak:
stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera i stwardnienie zanikowe boczne.
Do chwili obecnej wyniki prac zespołu były publikowane w kilu renomowanych czasopismach światowych medycznych oraz prezentowane na wystąpieniach zjazdowych w USA, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Indiach, Australii i Argentynie.
Od 2012 roku jesteśmy pierwsza w Polsce i trzecią na świecie placówką, która podjęła tę tematykę. Prowadzimy szkolenia dla zespołów z 15 krajów.
Docent Simka jest rezydentem międzynarodowego towarzystwa chorób naczyniopochodnych ośrodkowego układu nerwowego. Od 2012 roku Oddział Chirurgii Naczyń prowadzi międzynarodowe badanie kliniczne poświęcone wykorzystaniu balonów używanych do angioplastyki naczyń obwodowych, które uwalniają lek zapobiegający powstaniu zjawiska restenozy. Koordynatorem projektu jest dr Tomasz Ludyga.